11 lutego 2023

Copyright © 2023 FHU Fronton - Mirosław Folwarski. All rights reserved.

e-mail:  

fhu.fronton@gmail.com

Ptaszkowa 633

33-333 Ptaszkowa

Udar mózgu może przytrafić się zarówno nam, jak i osobom z naszego otoczenia. Często to od szybkiej reakcji osób postronnych zależy dalszy los osoby poszkodowanej. Dlatego tak ważna jest wiedza na temat tego, jak rozpoznać udar mózgu. Może ona uratować nie tylko zdrowie, ale i życie innych.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Czym jest udar mózgu?

 

Udary mózgu dzielą się na niedokrwienne oraz krwotoczne. Te pierwsze stanowią ponad 90% wszystkich przypadków. Czym się one od siebie różnią?

  • Udar krwotoczny, inaczej zwany wylewem, powstaje gdy dojdzie do przerwania tętnicy mózgowej. Efektem tego jest wydostanie się krwi poza naczynie krwionośne. Niestety kontakt krwi z tkanką mózgu, czyli tkanką nerwową, niszczy ją. Dodatkowo dochodzi do wzrostu ciśnienia wewnątrzczaszkowego, co upośledza pracę całego mózgu.

  • Udar niedokrwienny powstaje natomiast, gdy tętnica mózgowa zostaje zablokowana. W efekcie ilość krwi, która niesie tlen, jest zbyt mała, aby odżywić mózg. Powstały w tętnicy zator sprawia więc, że dochodzi do martwicy części mózgu i zaprzestania jego prawidłowego działania.

 

Jak rozpoznać udar mózgu?

 

Objawy udaru mózgu mogą pojawić się podczas wykonywania obowiązków w domu lub w pracy. Niekiedy niestety mogą przypominać zwykłe osłabienie lub skutki stresu. Typowymi objawami udaru są natomiast:

  • zaburzenia czucia po jednej stronie ciała,

  • zaburzenia ruchu, niedowład i paraliż części twarzy, kończyn (po jednej stronie ciała),

  • problemy z rozumieniem mowy lub bełkotanie,

  • problemy z widzeniem w jednym oku, obraz podwójny, braki w polu widzenia,

  • silny i nagły ból głowy, kłujący, wymioty, problemy ze świadomością, zawroty głowy,

  • zaburzenia koordynacji i równowagi.

Każdy z tych symptomów wskazuje na udar mózgu i wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Niestety nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że przyczyna powyższych zaburzeń to wina udaru. Nie każdy bowiem, komu np. drętwieje ręką, połączy to z udarem. Pamiętajmy, że udar może wystąpić także u osób młodych. Co gorsza można go pomylić z niskim poziomem cukru we krwi (hipoglikemia) lub spożyciem zbyt dużej ilości alkoholu.

 

Test na rozpoznanie udaru

 

Jeśli zauważmy u jakiejś osoby objawy wskazujące na udar mózgu, powinniśmy przeprowadzić krótki test, polegający na obserwowaniu rąk, twarzy i mowy poszkodowanej osoby. Przede wszystkim:

  • poprośmy, aby osoba z objawami udaru podniosła obie ręce do góry – w przypadku udaru wykonanie tej czynności może być problematyczne, a jedna z rąk może opadać,

  • poprośmy osobę aby uśmiechnęła się, obserwując czy jej usta przyjmują taką samą pozycję po każdej ze stron twarzy – jeśli usta na jednej połowie twarzy opadają, jest duże ryzyko, że mamy do czynienia z udarem,

  • poprośmy, aby osoba powiedziała proste zdanie, składające się z kilku wyrazów – jeśli ma z tym problem i jej mowa jest bełkotliwa, prawdopodobnie mamy do czynienia z udarem.

Powyższe objawy mogą utrzymywać się kilka minut. Ich pojawienie się wymaga natychmiastowego wezwania pomocy. Pamiętajmy, że na rozpoczęcie leczenia w przypadku udaru mamy około 30 minut. Dlatego tak ważna jest każda sekunda. Może ona uratować zdrowie i życie osoby z udarem, chroniąc ją także przed ciężkim kalectwem.

Aby łatwiej zapamiętać, jak postępować w przypadku podejrzenia udaru, możemy kojarzyć nasze działa z wyrazem CZAS – gdzie C oznacza cięższą nogę lub rękę, Z – zaburzenia widzenia, A – asymetrię twarzy, S - spowolnioną nogę.

 

Przyczyny udarów i profilaktyka

 

Za główną przyczynę udaru krwotocznego uznaje się nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, otyłość, palenie papierosów i spożywanie alkoholu czy choroby naczyniowe. Przyczyną udaru niedokrwiennego natomiast jest miażdżyca, powodująca odkładanie się cholesterolu w ścianach naczyń krwionośnych i zawężanie ich światła. Ewentualnie przyczyną może być też zator, czyli zablokowanie tętnicy przez skrzep krwi.

Dlatego bardzo ważne jest dbanie o własne zdrowie i prawidłową dietę. W ochronie przed udarem kluczowe jest kontrolowanie ciśnienia tętniczego i utrzymywanie go w normie, odpowiedniej do wieku. Istotne są także regularne badania krwi, poziomu cholesterolu i cukru. Należy także utrzymywać prawidłową masę ciała oraz uprawiać sport.

 

Ubezpieczenie na życie

 

Ochrona przed udarem mózgu nie musi sprowadzać się wyłącznie do dbania o swoje zdrowie. Wiedząc, jak kosztowna i wymagająca jest rehabilitacja po udarze, warto zabezpieczyć się na tak zwany wszelki wypadek, poprzez odpowiednie ubezpieczenie, jakim jest na przykład polisa na życie. Bardzo często ochrona przed skutkami udaru mózgu jest jednym z jej rozszerzeń.

W sytuacji, w której dojdzie u nas do udaru, polisa będzie finansowym wsparciem, które możemy przeznaczyć na leczenie i rehabilitację. Odszkodowania za to zdarzenie są bowiem bardzo wysokie, dzięki czemu będziemy w stanie podjąć skuteczne leczenie, które pozwoli nam przywracać dawną sprawność. Pamiętajmy, że udar mózgu znajduje się w kategorii poważnych zachorowań a wypłacane świadczenie może być jednorazowe lub ratalne.

 

 

Źródło:  https://unilink.pl/porady/jak-rozpoznac-udar-mozgu-jak-dbac-o-siebie

Jak rozpoznać udar mózgu? Jak dbać o siebie?